Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarıyer Dişçi | 0212-288 23 24 | Sarıyer Nöbetçi Dişçi
Yazar Konu
Yeni Üyegürko34

Avatar

*
Üye Grubu
Bilgiler

Rütbe : Üye Grubu
Durum:
Çevrimdışı
Konu:
Mesaj Sayısı : 24
Rep:
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
Sarıyer Dişçi | 0212-288 23 24 | Sarıyer Nöbetçi Dişçi
[Resim: yJ7z7.jpg]


Sarıyer Dişçi | Cumartesi Pazar Tatilde Açık

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcı olarak kabul edilir. Tüm besinlerde ağız yoluyla tüketilir. Tüketilen besinlerin sindirilebilmesi için parçalanması ve hazırlanması dişler tarafından yapılır. Tüm bu sebeplerden dolayı ağız ve dişlerin bakımı son derece önemlidir. Bu yüzden bu alanların temizliğiyle bakımına önem verilmeli, aynı zamanda düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız sağlığı için temizliğinin yanı sıra bazı dış etkenlerin oluşturabileceği olumsuz durumlarında önüne geçebilmek mümkündür. Çok fazla sıcak olan besinlerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı sıcak ağız içindeki dokuların yanmasına sebep olabilir.

Ayrıca yenen yiyeceklerden sonra ağız içi suyla çalkalanarak besin artıklarının temizlenmesi sağlanıp bakteri oluşumu önlenebilir. Eğer ki ağız içinde yara oluşumu gerçekleştiyse Sarıyer nöbetçi dişçi kontrolüne başvurularak iyileştirilmesi için gerekli önlemler alınabilir ya da yöntemler uygulanabilir. Bir başka ağız bakımı ise dişlerin fırçalanmasıdır. Tüketilen tüm besin artıkları dişlerin aralarında kalabilir ve bunların fırçalama yöntemiyle temizlenmesi gereklidir. Böylelikle diş çürümelerine karşı önlem alınmış olunur. Ağız kokusundan şikâyetçi olan birçok kişi, bu kokuya çürüklerinde neden olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca ağızın sağlıklı olması konuşma, gülme, çiğneme gibi yetilerin rahatlıkla kullanılmasını sağlar.

Diş çürükleri hakkında
Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre çocukların birçoğunda dişlerin çürük olduğu görülmüştür. Bu tür durumların oluşmasını ağızdaki bakteriler sağlar. Bakterilerin yanı sıra sarıyer dişçi vatandaşların arasındaki besin artıkları ve diş yüzeyindeki duyarlı bir yüzey oluşması da çürükler için etken faktörlerdir. Dişlerin çürümesindeki bir diğer unsurda yoğun karbonhidratlı yani şekerli olan besinlerdir. Birden fazla nedenden dolayı ortaya çıkabilen diş çürükleri için bir başka sebepte suda bulunan flüor eksikliği olmaktadır. Bu madde diş minesi direncini arttırır ve böylelikle çürüklerin oluşmasını engeller. Fülor oranının fazla olması ise dişlerde sararmalara yol açabilir. Besin artıklarının parçalanmasını sağlayan bakteriler tarafından salgılanan salgılardan dolayı "diş plağı" oluşur. Bu tür etkenlerden dolayı ortaya çıkan asitlerden dolayı da diş minesi ve kemiği zarar görerek oyuklar oluşur. Oluşan bu oyuklara ise "kavite" denilir.

Zaman geçtikçe bu oyukların büyümesi ve derinleşmesi söz konusudur. Böylelikle sert olan mine tabakası delinerek yumuşak dokuya ulaşılır. Bu olumsuz etki daha da devam ettiğinde ve dişin özüne ulaştığında çürük meydana gelir. Sonuç olarak diş ağrıları yaşanmaya başlar. Dişlerde ağrı olmaması sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebilir. Bu sebeple düzenli olarak Sarıyer 24 saat açık dişçi muayenehanesine gidilerek mutlaka düzenli kontroller gerçekleştirilmelidir. Diş özüne ulaşan bakteriler bu bölgede iltihaplanma oluşmasına sebep olur. Böyle bir durumun olması da herkesin canını oldukça acıtabilen "apse" oluşumu demektir. Eğer ki bu noktaya gelinceye kadar diş doktoru kontrolüne gidilmediyse artık çok geç kalınmış demek olabilir. Bu yüzden süt dişi ya da yerine gelen diğer dişler olarak ayırt edilmeksizin Sarıyer nöbetçi dişçi polikliniklerine gidilerek gerekli önlemler alınmalıdır. Dişlerin çürümesindeki nedenleri maddeler halinde özetlemek gerekirse :

- Özellikle gelişim dönemlerinde kalsiyum, fosfor ve flüor minerallerinin yeterli derecede alınmaması,
- Karbonhidratlı yani şekerli besinlerin aşırı derecede tüketilmesi,
- Ağız bakımı ihmal edilerek dişlerin fırçalanmaması,
- Bebeklik döneminde geçirilen ateşli hastalıklar,
- Hatalı ilaç kullanımı olarak özetlenebilir.

Aynı zamanda uyku esnasında ağızın sürekli açık durumda olması da dişlerde olumsuz etki Sarıyer acil diş kliniklerinde oluşturamaz. Eğer ki dişteki çürümeler erken safhada fark edilir ve bir dişçi kontrolüne başvurulursa ekonomik bir bütçeyle diş kurtarılması söz konusu olabilir. Böylece ağız içerisindeki diş kaybı yaşanmaz. Ancak geç kalınırsa maalesef daha farklı sonuçlarda oluşabilir. Tüm bu durumların yaşanmaması için evdeki ağız bakımlarının ihmal edilmemesi, gerekli olan durumlarda ise mutlaka bir diş doktoru kontrolüne gidilmesi gereklidir.

Kaynak: http://www.eniyident.com/sariyer-disci.htm
14.06.2017 21:04
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Şişli Dişçi | 0212-288-23-36 | Şişli Nöbetçi Diş Hekimi gürko34 0 20 12.06.2017 13:32
Son Yorum: gürko34
  Üsküdar Dişçi | 0216 313 65 66 |Üsküdar Nöbetçi Diş Hekimi gürko34 0 19 12.06.2017 01:19
Son Yorum: gürko34

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Papatyam.Net Forum Dünyası | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi