Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gebelikte Yapılan Testler 3. Trimester Testleri Hangileridir
Yazar Konu
Site KurucusuAyaZ

Avatar

******
Admin Grubu
Bilgiler

Rütbe : Admin Grubu
Durum:
Çevrimdışı
Konu:
Mesaj Sayısı : 141
Rep:
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
Gebelikte Yapılan Testler 3. Trimester Testleri Hangileridir
ikinci trimester tarama testleri!

Dörtlü Test Nedir?
Fetüs tarafından üretilen dört maddenin annenin kanındaki seviyeleri dörtlü tarama testi ile belirlenir. Bu dört madde şunlardır:

Alfa- fetoprotein( AFP): Bebeğin karaciğerinin ürettiği protein.
HCG: Plasentanın ürettiği bir hormon.
Estriyol: Plasentanın ve bebeğin karaciğerinin ürettiği bir hormon.
İnhibin A: Plasentanın ürettiği başka bir hormon.
Eğer, inhibin ölçülmeyip diğer üç madde ölçülürse testin adına üçlü tarama testi denir. Dörtlü tarama testi sonuçları, üçlü test değerlerine oranla daha güvenilirdir. Dörtlü tarama testi down sendromunu belirleme hassasiyetini %20 oranında arttırır.

4’lü Tarama Testi Sonuçları Ne Söyler?
Bu testin sonuçlarından ne anlaşılır? Dörtlü tarama testi sonuçları bize ne söyler? Aşağıdaki maddelerde bu soruların cevaplarını verdik.

AFP seviyesinin yüksek olması durumunda, bebeğinde nöral tüp anomalisinin bulunması mümkündür. Böyle bir durumda, spina bifida denen omurga açıklığı ortaya çıkabilir. Bu bebeğinin omuriliğini saran dokunun düzgün kapanmaması sonucunda oluşur.
AFP seviyesi düşük, diğer maddelerin düzeyi normalin üzerindeyse, bebeğinin down sendromu risk oranları normalin üzerinde olduğu yorumu yapılır.
Araştırmaların gösterdiğine göre;

Dörtlü tarama testinin sonucunda daha fazla test yaptırmaya karar verip, yaptırdığın testler sonucunda normal sonuçlar almış olabilirsin. Ancak erken doğum, ufak bebek dünyaya getirme gibi komplikasyonları yaşama riskin az da olsa daha yüksek olabilir. Bu durum aslında, çok düşük bir ihtimaldir. Ancak, yine de doktorunuzdan daha sonra ortaya çıkması muhtemel olabilecek komplikasyonların önünü almak için neler yapabileceğini öğrenmeni öneririz.

Dörtlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?
Bu test, hamileliğin 14 ile 22. haftaları arasında yapılır. Ancak, en ideal zaman 15 ile 18. haftalar arasıdır.

Dörtlü Tarama Testleri Güvenli Mi?
Sadece kan örneği aldırdığın için dörtlü tarama testi hem senin hem de bebeğin için güvenlidir. Düşüğe sebep olma riski yoktur ve herhangi bir komplikasyona yol açmaz.

Ancak, bu teste dayanarak bir adım atmadan önce, sonuçların tecrübeli bir doktor tarafından değerlendirildiğinden emin olmalısın. Çünkü bu testin sonucu, seni daha fazla risk yaratan testlere yönlendirebilir.

Sonuçlar Ne Derece Doğrudur?
Bu test, nöral tüp anomalilerinin yaklaşık %85’i, down sendromu ve trizomi 18 vakalarının yaklaşık %80’indeki risk artışını belirleyebilir.

Tek başına incelendiğinde, 4’lü tarama testi sonucunun yanlış çıkma oranı az değildir. Bunun sebebi aşağıdakilerden biri olabilir.

Birden fazla fetus olması.
Fetüsün sanıldığından daha büyük ya da daha küçük olması.
Test sonuçlarının yanlış olması.
Tüp bebek döllenmesi.
Diyabet gibi hastalıkların olması.
Annenin sigara içmesi.
Eğer anne, tek bir fetüse gebe; gebelik haftası ve test sonuçları doğruysa, doktorun amniyosentez yapılmasını önerebilir.

Amniyosentez
Amniyosentez, tarama testlerinden elde edilen sonuçları teşhis etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Bebeğini kuşatan ve çoğunluğu bebeğinin idrarından oluşan amniyotik sıvıdaki hücreler ve mikroorganizmalar bebeğinin genetik yapısı ve gelişim seviyesi hakkında birçok bilgi verebilir.

Bu sıvının bir kısmını alarak, incelemenin sonucunda istenilen sonuçlara ulaşılır.

Amniyosentez Neden Yapılır?
Bazı durumlarda amniyosentez önerilir. Peki bu durumlar nelerdir? Amniyosentez neden istenir? Aşağıda bu sorunun cevaplarını sıraladık.

Tarama testlerinin sonucunun normalin dışında çıktığı ve fetüste bir anomalinin bulunup bulunmadığını anlamak için amniyotik sıvının incelenmesi gerektiğinde.
Çiftin daha önce bir kromozom anomalisi ya da metabolik bir sorunu olan çocuğu olmuşsa.
Hamileliğin son dönemlerinde bebeğin ciğerlerinin gelişip gelişmediğini anlama gereği doğarsa.
Ebeveynlerden birinde kromozom anomalisi olması ya da onları etkilemeyen ama bebeği etkileme olasılığı olan kromozomal yeniden düzenleme olması.
Annenin yaşı ne kadar büyükse, bebeğin kromozomal anomalisi olma riski o kadar yüksektir. Bu sebeple, genellikle 35 yaşın üzerindeki anne adaylarının fetüsünde down sendromu bulunup bulunmadığını belirlemek için kullanılır. Ancak, tarama testlerinde bir sorun görülmeyen anne, doktorunla konuşarak amniyosentez yaptırmaktan kaçınabilir.
Amniyosentez Nasıl Yapılır?
Ultrasonla bebeğinin ve plasentanın yeri belirlenir. Karnını uyuşturmak için local anestezi uygulanabilir, ancak bu işlemin kendisi kadar acı verebileceği için genelde tercih edilmez. Bir şırınga iğnesi karnından rahminin içine batırılır ve amniyotik sıvıdan bir miktar alınır. İşlemin bu kısmı, 1-2 dakika sürer. İşlem sırasında, ultrason kullanılarak zaten az olan iğneyi bebeğe batırma riski daha da düşürülür

Yaygın olarak kullanılan 2 türü vardır.

Genetik amniyosentez:
Amniyotik sıvı örneğinden alınan hücreler laboratuvar ortamında yetiştirilir ve down sendromu anomalileri olup olmadığı kontrol edilir.

Matürite (olgunluk) amniyosentezi:
Bebeğinin akciğerlerinin yeterince gelişip gelişmediğini kontrol edecek olan bir yöntemdir.

Amniyosentez Ne Zaman Yapılır?
Gebeliğin genellikle 16. ve 18. haftalarından tanı amaçlı uygulanır. Ancak, bazen 13. ya da 14. haftada veya 23. ya da 24. haftada yapılabilir.

Ayrıca, bebeğin ciğer gelişimine bakmak için son trimester döneminde de uygulanabilir. Genel olarak gebeliğin 34. Ve 39. haftaları arasında yapılması uygundur.

Amniyosentez Güvenli Bir Uygulama Mıdır?
Güvenli bir uygulamadır, ancak bazı riskler taşır.

İşte, amniyosentez riskleri:

Düşük riski:
%1 -%2 oranında değişir. 14. haftadan önce yapılan amniyosentez uygulamalarında düşük riski daha yüksektir. Olgunluk amniyosentezinde ise, düşük riski hemen hemen hiç yoktur.

Ceninden annenin kanına kan karışması riski:
Annenin ve fetüsün kanı ayrıdır, o yüzden kan grupları da farklı olabilir. Amniyosentez sırasında bu farklılık sorun oluşturabilir. Rh- negative kan grubu olan bir annenin Rh-pozitif bir bebek taşıması risk oluşturabilir.

Ortaya çıkabilecek bir kanama isommunizasyona sebep olabilir. İsommunizasyon antikorlar ürettiğin anlamına gelir. Bunlar sana değil; ancak bebeğinin kanına saldırabilir. Bu durumda, yeni doğan bebekte kan hastalığına sebep olur. Böyle bir durumun yaşanmaması için, RhoGam yapılması gerekir.

İşlem sonrası etkiler:
Uygulamanın ardından, birkaç saatlik süre boyunca, hafif kramplar yaşayabilirsin. Ayrıca, amniyosentez sonrası hafif vajinal kanama ya da amniyotik sıvı sızıntısı görülebilir.

Birkaç gün içinde bu kanama ya da akıntı duracaktır, ancak yine de böyle bir durumda hemen doktoruna haber vermeni öneririz.

Kesin Sonuç Verir Mi?
Down sendromun teşhisinde %99’dan daha kesin sonuç verir.
Akciğer yeterliliğini saptar.
Kan uyuşmazlığından kaynaklanan kansızlık durumu ve rahim içi enfeksiyon olup olmadığı konusunda bilgi verir.
Kalp defektlerini ve otizmi saptayamaz.
Bu noktada belirtmemiz gereken, amniyosentezin bebeğinin doğumsal bir sakatlığı olup olmadığını teşhis edemediğidir. Amniyosentez sadece riski belirleyebilir. Böylece, seni daha fazla teste gerek olup olmadığı konusunda yönlendirebilir. Sonuç olarak diyebileceğimiz, amniyosentez yaptıranlar bebeğinin hiçbir sağlık sorunu olmadığına dair kesin bir bilgiye sahip olmaz.

Koryonik Villus Biyopsisi (CVS)

2.Trimester Sonunda Yapılan Testler Bebeğinde Bir Sorun Olduğunu Gösteriyorsa;

Diyelim ki korkulan oldu. Hamilelikte yapılan testler normal görünmeyen sonuçları ve bebeğinin sağlığıyla alakalı bir sorunun olduğunu gösterdi.

Üzüntü ve kaygı içinde olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak, şimdi düşünüp düşünüp kederlenmek yerine doktoruna aklını kurcalayan ne varsa sormanı öneriyoruz. Belirsizlikler insanı daha çok yorar, unutma.

Bu yüzden, öncelikle test sonuçlarının doğruluğundan emin olmalısın. Sonrasında ise, aşağıdaki soruları sorarak belirsizlikleri bir nebze olsun azaltmayı deneyebilirsin.

Bebeğinin sağlığıyla alakalı bu durum, onu fiziksel ve zihinsel olarak nasıl etkilenecek?
Doğumdan sonra bebeğinin geçirmesi gereken ameliyatlar var mı, varsa bu ameliyatlar ve etkileri neler?
Bu durumda olan bir bebeğin bakımı neleri gerektirir?
Bu durumun, bir sonraki gebeliğini etkileme olasılığı var mı?
Gebeliğe son vermek istersen ne tür olanaklar var?
Bu soruların cevapları ile “ya öyleyse, ya böyleyse” üzerine kafanda kurup durduğun ihtimallerden kurtulabilirsin.

Ayrıca, alacağın bilgileri hesaba katarak daha içine sinecek bir karar vermeni kolaylaştırabilirsin.

Bu yazıda, Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler / Heidi E. Murkoff- Sharon Mazel, Sağlıklı Gebelik Rehberi / Mayo Klinik ve Hafta Hafta Hamileliğiniz / Dr.Glade B. Curtis kaynaklarından yararlanılmıştır.

Saygıda Kusur Etmem Saygı Bana Kusur Sana Aittir.
(Bu konu en son: 13.04.2017 Tarihinde, Saat: 20:34 düzenlenmiştir. Düzenleyen: AyaZ.)
13.04.2017 20:33
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hamilelikte Gebelikte 7. Hafta Gelişmeleri Nasıl Olur Genel Bilgi AyaZ 0 154 11.04.2017 21:56
Son Yorum: AyaZ
  Hamilelik Gebelikte 6. Hafta AyaZ 0 199 11.04.2017 21:53
Son Yorum: AyaZ
  4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir? AyaZ 0 148 11.04.2017 21:44
Son Yorum: AyaZ
  Gebelikte Asiprin (ilaç) Kullanımı AyaZ 0 144 11.04.2017 21:42
Son Yorum: AyaZ
  Gebelikte 3. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur? AyaZ 0 131 11.04.2017 21:40
Son Yorum: AyaZ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Papatyam.Net Forum Dünyası | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi