Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
8 Haftalık Gebelik Gelişimi
Yazar Konu
Site KurucusuAyaZ

Avatar

******
Admin Grubu
Bilgiler

Rütbe : Admin Grubu
Durum:
Çevrimdışı
Konu:
Mesaj Sayısı : 141
Rep:
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
8 Haftalık Gebelik Gelişimi
Sevgili anne, hamileliğinin 8.haftasındasın. Yani 2.ayın son haftasında... Bu demek oluyor ki hala 1.trimesterdesin. Sen hamileliğinde 8 hafta yol almışken, minik bebeğin bu yolculukta henüz 6.haftada. Bakalım bu hafta ikinizi neler bekliyor.

Hamileliğin 8. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?
Bebeğin fırtına gibi büyüyor. Bu hafta boyu 1 santimi geçti bile yani gebelikte 8.hafta bebek boyu yaklaşık olarak 1.4 ila 2 cm civarına denk gelir diyebiliriz.

Artık bir ahududu kadar oldu ya da belki bir barbunya tanesi. Sen ona hangisiyle seslenmek istersin? Minik ahududun artık bir sürüngenden daha çok insana benzemeye başladı. Yani dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başladı. İşte gebelikte 8.hafta bebek gelişimi:

Bebeğinin el ve ayak parmakları bu hafta oluşacak ama henüz perdeliler.
Minik kolları ve bacakları uzayacak ve belirginleşecek.
El ve ayak bilekleri, dirsekleri net olarak görülecek. Hatta dirsek ve bilekler bükülebilir durumda.
Göz kapakları oluşuyor.
Kulakları, üst dudağı ve burun ucu da belirgin bir şekil almaya başlayacak.
Kalp fonksiyonu ve dolaşım daha da gelişti. Kalbi dakikada tam 150 vuruş yapıyor.
Eğer bebeğinin içinde ay ay nasıl gelişip büyüyeceğini merak ediyorsan Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Hamileliğin 8. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?
8 haftalık hamile olanlar belinde ve giysilerinin ölçüsünde çok hafif bir değişiklik hissederler. Çünkü rahim gittikçe büyümesine rağmen hala fark edilecek kadar büyük değildir. Doktorun eğer pelvik muayene yaparsa rahmin genişlediğini görecektir.

Gebelikte 8. Hafta Şikayetleri: Rahmin Büyüdükçe Şikayetler Artacak

Hamileliğin 8.haftasında kasık ağrısı ve karın ağrısı da merak edilen konular arasında yer alır. Hamilelikten önce rahmin, yumruğun büyüklüğündeydi. 6 haftalık büyümeden sonra artık bir greyfurt büyüklüğünde. Hamileliğin sonuna kadar normal büyüklüğünden bin kat daha büyük olacak.

Bu ay ve gelecek ay yani ilk trimester tamamlanana kadar leğen kemiğinin içine sığacak büyüklükte olacak. Bu büyüklük sık sık idrara çıkma ihtiyacı yaratır. Gebeliğin ilk aylarında idrar torbası rahmin önünde ve biraz altındadır. Bu yüzden rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yapar.

Hamilelik ilerledikçe ve rahim büyüdükçe karnının altlarında ve yanlarında kramplar ve ağrılar hissedebilirsin. Bu yüzden hamileliğin 8.haftasında karın ağrısı normal bir belirtidir. Rahim hamilelik boyunca esner ve kasılır. Bu normaldir.

Bu sırada plasenta da büyümeye devam eder ve rahme daha sıkı tutunur. Bu bazen, genellikle normal kabul edilen ufak tefek kanamalara neden olur. Ağrıları ve krampları kanama takip ederse sen yine de doktorunla iletişimde ol.

Her hamileliğin ve her kadının birbirinden farklı olduğunu unutma. Gebelikte 8.hafta belirtileri de olsa, gebeliğin geneline dair belirtiler de olsa hem frekans olarak, hem zamanlama olarak, hem de şiddet olarak farklılaşır. Halsizlik, yorgunluk, kabızlık, bulantı, fazla salya, hazımsızlık, gaz, mide kaynaması, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma, vajinal akıntı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler hamileliğin süresince farklı zamanlarda farklı şiddetlerde yaşayacağın genel ve normal kabul edilen belirtiler.

Gebelikte Siyatik ve Sinir Ağrısı
Bununla birlikte hamilelikte siyatik ve sinir ağrısı da şikayetler arasındadır. Hamilelik ilerledikçe birçok kadın kalçalarında, sırtın altında, dizlerin yanlarında dayanılmaz ağrılar duyarlar. Bu durum siyatik-sinir ağrısı olarak adlandırılır. Siyatik sinir, pelvisten rahmin arkasından dizlere kadar uzanır. Ağrının büyüyen ve genişleyen rahmin sinirlere yaptığı baskıdan kaynaklandığı düşünülür. Ağrıyı azaltmak için ağrıyan tarafın tam tersine yatmak işe yarayabilir. Bu sinir üzerindeki basıncın azalmasını sağlar.

Gebelikte 8.Hafta Nelere Dikkat Edilmeli?
Düşük Riski

Gebelikte 8.hafta riskleri bölümünde düşükten bahsetmeliyiz. 8.hafta ilk trimesterin içine dahil olan 2.ayın son haftasıdır. Düşüklerin %80’i ilk trimesterde görülür. İlk 3 aylık dönemde gerçekleşen düşüklere erken düşük denir. İlk trimesterın sonu yani 3.ayın sonu ile (12.hafta) 20.hafta arasında gerçekleşen düşüklere ise geç düşük denir.

Elbette her hamile kadın düşük konusunda endişelenir bu yüzden bu kelime hemen seni korkutmasın. Çünkü düşük, bütün hamileliklerin yalnızca yaklaşık %15’inde görülür. Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası boyunca dışarıda yaşayabilecek duruma gelmemiş embriyo veya fetüsün herhangi bir müdahale olmaksızın rahimden atılmasıdır.

Vajinal kanama, kramplar, gidip gelen ısrarcı ağrılar, parça düşürme, sırtın küçük bir bölümünde başlayıp karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı gibi belirtileri düşüğün genel belirtileri arasında sayabiliriz.

Çeşitli komplikasyonlara karşı hamilelik süresince doktorunla devamlı iletişim halinde olman seni rahatlatacaktır.

Toksoplazma

Toksoplazma, memeli hayvanlarda ve kuşlarda yaygın olarak bulunan toksoplazma türü asalaklar tarafından insana geçirilen bir çeşit hastalıktır. Evcil hayvan besliyorsan bu konuda endişe ediyor olabilirsin. Bu hastalık, hastalıklı kedi dışkısına temas etmek, çiğ et ve hastalığın bulaşmış olduğu etleri yemek yoluyla bulaşır.

Plasentayı geçerek bebeğe ulaşabilir. Hamilelik döneminde bu enfeksiyon düşüğe neden olabilir veya bebeğin hastalığı taşıyarak doğmasına sebep olabilir. Kedin varsa dışkısına temas etmekten kaçın, bu süreçte kumunu bir başkası temizlesin. Onu mutfaktan, tezgahlardan ve masalardan uzak tut, sevdikten sonra ellerini mutlaka yıka. Et ve toprak tuttuktan sonra ellerini yıka. Bütün etleri iyice pişir. Etleri hazırlarken diğer gıdalarla temasına dikkat et.

Gebelikte 8.Hafta Testleri
Doktora ilk veya ikinci gidişinde rutin laboratuvar testleri yapılır. Pap Smear dahil olmak üzere pelvik muayene yapılır. Diğer testler; tam kan sayımı, idrar analizi, idrar kültürü, frengi testi ve rahim ağzı kültürüdür.

Birçok doktor diyabet araştırması için kan şekeri testi de yapar. Ayrıca kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklığa bakmak için de test yapabilirler. Hepatit testleri de artık standarttır. Gerek duyulursa başka testler de istenir. Fakat her muayenede test yapılmaz, hamileliğin başlangıç aşamasında gerekliyse yapılır.

Hamileliğin 8. Haftasında Beslenme
Hamileliğin 8.haftasında neler yenmeli, nasıl beslenmeli konusuna gelirsek, yine hamilelik süresince edinmen gereken bir prensip çıkıyor karşımıza. Düzenli, dengeli, sağlıklı ve akıllıca beslenmek! Elbette her öğünde dengeli ve sağlıklı beslenmek zordur. İhtiyacın olan besinleri her zaman ihtiyacın olan miktarlarda alamayabilirsin. Bunun için planlama yapmak, alman gereken besin değerlerini öğünlere bölmek, neyi ne zaman yiyeceğini önceden bilmek akıllıca beslenmeni sağlayacaktır.

8 haftalık hamile nasıl beslenmeli? diye sorarsan her gün kalsiyum, folik asit, magnezyum, demir, B6, çinko ve E vitamini almalı deriz. Bu besin değerlerini gündelik olarak ne kadar tüketmen gerektiğini ise en iyi doktorun belirleyecektir. Çünkü bu durum senin tahlil sonuçlarına ve rezervlerine bağlıdır. Eğer bu konuda daha daha detaylı bilgi almak istersen Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir? yazımıza göz atabilirsin.

Peki, bu besin değerlerinin gıda kaynakları neler?

Kalsiyum: Süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, bezelye ve badem.
Folik Asit: Yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kuşkonmaz, narenciye, barbunya, brokoli, yumurta, domates suyu, ay çekirdeği.
Demir: Sardalya, mezgit, uskumru gibi deniz ürünleri, kuzu et, hindi eti gibi et ürünleri, tatlı patates, yeşil yapraklı sebzeler, tahıl ürünleri, çilek, karpuz, incir, kuru erik gibi meyveler, mercimek, domates.
Magnezyum: Ispanak, kabak çekirdeği, badem, yeşil fasulye, ton balığı, muz.
B6 Vitamini: Ay çekirdeği, hindi-tavuk, muz, avokado, ıspanak, kuru erik,
E Vitamini: Ay çekirdeği, badem, ıspanak, pazı, kuşkonmaz, sarımsak, yer fıstığı.
Çinko: Ispanak, mantar, kuzu eti, sığır eti, yoğurt, domates, enginar, süt.

Unutma, hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir.

Saygıda Kusur Etmem Saygı Bana Kusur Sana Aittir.
11.04.2017 22:00
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  15.Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi AyaZ 0 178 13.04.2017 20:23
Son Yorum: AyaZ
  14 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 149 13.04.2017 20:00
Son Yorum: AyaZ
  13 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 1 200 13.04.2017 19:54
Son Yorum: AyaZ
  12 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 158 13.04.2017 19:46
Son Yorum: AyaZ
  11 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 159 13.04.2017 19:45
Son Yorum: AyaZ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Papatyam.Net Forum Dünyası | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi