Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15.Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi
Yazar Konu
Site KurucusuAyaZ

Avatar

******
Admin Grubu
Bilgiler

Rütbe : Admin Grubu
Durum:
Çevrimdışı
Konu:
Mesaj Sayısı : 141
Rep:
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
15.Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi
Bu hafta bebeğinin baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu yaklaşık 9.3 ila 10.3 cm. Ağırlığı ise 50 gram civarında yani hemen hemen irice bir portakal kadar.

Kaşlar ve kafa derisi üzerindeki tüyler çıkmaya başladı. Gözleri ve kulakları artık bir bebeğe daha çok benziyor.

İskelet sistemini oluşturan kemik ve kemik ilikleri gelişmeye devam ediyor. Diğer yandan kas gelişimi de devam ediyor hatta haftanın sonunda yumruk hareketi yapabilecek.

Artık soluk almayı, emmeyi ve yutmayı da biliyor. Bunların hepsi doğumdan sonraki hayatına hazırlık…

15 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

Bu hafta herhangi bir hareket hissetmen pek olası olmasa da içerdeki miniğin kesinlikle bol bol egzersiz yaptığını bilmelisin. Tekmeler atıyor, geriniyor, minicik kollarını ve bacaklarını hareket ettiriyor.

15.Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?
Bu hafta başına geleceklere ilk olarak 15 haftalık gebelikte anne karnı ne kadar büyür? sorusuyla başlayalım. Bu hafta karnın, kıyafetlerinin duruşunda fark yaratacak kadar büyür. Böylece artık rahatlıkla hamile olduğu söyleyebilirsin. Göbeğinin altında 7.6 ila 10 cm’e ulaşan rahmini belki hissedebilirsin.

15 haftalık gebelikte süt gelir mi? Sorusu ile devam edelim. Göğüslerin ve içlerindeki süt bezleri, artan östrojen ve progesteron seviyesinden dolayı büyümeye devam eder. Süt bezleri büyüdükçe meme uçlarından süt gibi bir akıntı gelebilir. Bu durum vücuttaki değişimlerle ilgilidir. Doktorunla konuşup, kafandaki soru işaretlerini giderebilirsin

Her zaman söylediğimiz gibi her kadının hamileliği birbirinden farklı şekilde seyreder. Aşağıda sayacağımız şikayetleri 15. hafta gebelik belirtileri olarak da yaşayabilirsin, içinde bulunduğun aya yayarak da yaşayabilirsin. Belki bazılarını hiçbir zaman yaşamayacak, bazılarını hamilelik boyunca hissedeceksin. İşte yaşama ihtimalin olan belirtiler:

Halsizlik
İdrara çıkma sıklığında azalma
Mide bulantısının azalması ya da kesilmesi (az sayıda kadının devam eder, daha az sayıda kadının ise yeni başlar)
Kabızlık
Mide kaynaması, hazımsızlık
Göğüslerde devam eden büyüme, azalan hassasiyet
Arada sırada baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık hissi
Burunda tıkanıklık ve arada sırada kanama
Diş etlerinde hassaslık, fırçalarken kanama ihtimali
İştah açılması
Bacaklarda varisli damarlar, hemoroit
Vajinal akıntıda hafif artış
15 Haftalık Gebelikte Yaşanan Sorunlar
15 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu:

Hamilelik döneminde vücutta artan progesteron hormonu, idrarı taşıyan kasları gevşetir ve idrar akışını yavaşlatır. Ayrıca genişlemekte olan rahim de idrar akışını engeller. Bu değişiklikler idrara daha fazla glikoz salgılama eğilimi ile de birleşince idrar yolu enfeksiyonu ihtimali artar. Normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissediyorsan ama tam olarak idrara çıkamıyorsan, idrara çıkarken yanma hissi ve ateş varsa enfeksiyon kapmış olabilirsin. Vakit kaybetmeden doktorunla tedavi için konuşmalısın. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu teşhis ve tedavisi özellikle önemlidir.

15 haftalık gebelikte mide yanması:

Anne adaylarının yarısı mide yanmasından şikayetçidir. Progesteron ve östrojen hormonlarındaki artış ( ah yine o hormonlar), sindirim borusu dahil olmak üzere, yumuşak kasları gevşetme eğilimi gösterir. Bu yüzden sindirim sistemi yavaşlar. Yani yuttuğun yiyeceklerin yemek borusundan mideye gönderilmesi yavaşlar ve midenin boşalması uzun sürer. Bu yavaşlamanın sebebi, besinlerin kan dolaşımı tarafından emilerek bebeğe ulaşmasını sağlamaktır.

15.hafta gebelikte kasık ağrısı ve karın ağrısı:

Bu hafta ve ilerleyen haftalarda alt karın bölgesinde sancı hissedebilirsin. Bunun sebebi genişleyen rahmin etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesidir. Bu esneme bir tehlike oluşturmaz. Fakat her türlü ağrı ve rahatsızlığı doktorunla paylaştığından ve normalin dışında bir şey olmadığından emin olmalısın.

15 haftalık gebelikte tansiyon düşmesi:

Dolaşım sistemin hızla genleşmeye devam ediyor. Bu da tansiyonunun düşmesine neden oluyor. Sıcak havalarda ya da sıcak duş alırken baş dönmesi ve baygınlık hissedebilirsin. Bunun nedeni sıcağın ciltteki incecik damarları genleştirmesi ve kalbe dönen kan miktarını geçici olarak azaltmasıdır. Hamileliğin ilk 24 haftasında küçük ve büyük tansiyon hamilelik öncesine göre belirgin bir şekilde düşer. Daha sonra zamanla gebelik öncesi değerlere döner.

15 haftalık gebelikte diş ağrısı:

Her şeyden önce hamilelik hormonları diş etlerine hiç iyi gelmez. Onlar da diğer mukoz dokular gibi şişer. Ateş yapar ve kolayca kanamaya başlar. Aynı hormonlar diş etlerinin diştaşı ve bakteri oluşumuna yatkınlığını da arttırarak bazı kadınlarda diş eti iltihabı ve hatta diş çürümesine kadar götürebilir. Eğer diş ağrısı yaşıyorsan, doktoruna da bilgi vererek mutlaka bir diş hekimine görünmelisin.

15 Haftalık Gebelikte Hangi Testler Yapılır?
Dörtlü Tarama Testi

15 haftalık gebelik testleri içinde en yaygın olanı dörtlü tarama testidir. Kanındaki 4 maddenin seviyesini ölçer. Bebeğin karaciğerinin ve plasentanın ürettiği bazı hormonların seviyesine bakılır. Bu test bebeğin taşıdığı gelişim veya kromozom bozuklukları riskini tespit eder.

Peki, dörtlü tarama testi ne zaman yapılır? Dörtlü tarama testi, 2.trimester taramasıdır. Yapılması için en ideal dönem gebeliğin 15 ila 18.haftaları arasıdır ama 22.haftaya kadar da yapılabilir.

Genetik Amniyosentez

Gebeliğin 15 ila 20.haftaları arasında yapılan bir başka test ise Genetik Amniyosentezdir. Özellikle bu dönemde yapılmasının sebebi, rahimde bu dönemde yeterince amniyotik sıvı olmasıdır. Sızıntı ihtimali düşüktür. Testi 15.haftadan önce yaptırmak gebelik kaybı riskini arttırabilir. Genetik Amniyosentez, genellikle tarama testlerinden elde edilen anormal sonuçları takip etmek için uygulanır. Bu yüzden belki de yaptırmana hiç gerek kalmayacak.

15 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
15 Haftalık Gebelikte Yatış Pozisyonu:

Bazı kadınların hamileyken uyuma pozisyonları konusunda endişeleri olur. Yüzükoyun yatıp yatamayacaklarını merak ederler. Hamilelik süresince kilo aldıkça rahat uyuma pozisyonları bulmak gittikçe zorlaşabilir.

Uyurken sırtüstü yatmak tavsiye edilmez. Bunun sebebi şudur: Rahim büyüdükçe, sırtüstü yatmak, rahmin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine sebep olur. Bu, bebeğine ve vücuduna giden kan akışını azaltabilir. Bazı hamile kadınlar için sırtüstü yatarken nefes almak da daha zordur.

Yüzükoyun yatmak ise büyüyen rahme fazladan baskı uygular. Yani şimdiden yan yatmaya alışmakta fayda var. Sonradan kilo aldıkça bu seni rahatlatacak. Birkaç fazla yastıktan destek alabilirsin. Bir tanesini arkana koyarsan, uykunda sırtüstü döndüğünde yastıktan destek alarak düz uzanmamış olursun. Bir tane de bacaklarının arasına koyabilirsin.

15 Haftalık Gebelikte Uykusuzluk:

Hamilelik sırasında iyi bir gece uykusu almak biraz zorlaşabilir. Derin ve deliksiz uyumakta sorunlar yaşayabilirsin. Eğer hamilelik öncesinde sırtüstü veya yüzükoyun yatmaya alışıksan, uyku pozisyonlarındaki zorunlu değişim uykusuzluk sebeplerinden biri olabilir. Tabii geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacının da uykunu bölmekte rolü olduğunun unutmayalım. Rahat bir uyku için aşağıdaki tavsiyelerden bazılarını deneyebilirsin.

Her gün aynı saatte yatıp ve aynı saatte kalkmaya çalış.
Akşamları yediden sonra ve özellikle geceleri çok fazla sıvı alma. Böylece gece boyunca tuvalete gitmek için uyanmak ve sonra tekrar uykuya dalmakla uğraşmak zorunda kalmazsın.
Akşamüstünden sonra kafeinden tamamen uzaklaş.
Düzenli egzersiz yap. Akşamları açık havada kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra uyumaya çalış.
Yatmadan önce ılık bir duş ve ılık ballı, tarçınlı bir süt iç.
Uykuya dalmakta zorlanıyorsan mutlaka birkaç sayfa kitap oku.
Serin bir yatak odasında uyu. 21 derece rahat uyumak için gerekli olan en yüksek sıcaklıktır.
Eğer geceleri mide ekşimesi, ağza acı su gelme gibi sorunlar yaşıyorsan, seni omuzlardan itibaren yükseltecek bir yastıkla yat.
15 Haftalık Gebelikte Yolculuk:

Seyahat etmek için en uygun zamandasın. Çünkü yolculuk için en ideal zamanlama sabah bulantılarının azaldığı, bedenin bir bebeği taşımaya uyum sağladığı 2.trimesterdır.

Eğer yolculuk planların varsa bunun için en doğru zamanlama 14-28 haftaları arasıdır. Bu dönem, kendini en iyi hissettiğin, düşük ve erken doğum riskinin en az olduğu haftalardır. Fakat elbette bir yolculuk planlıyorsan kesinleştirmeden önce doktoruna bilgi vermeli senin özelinde bir sakıncası olup olmadığını sormalısın.

Unutma, hamilelik milyonlarca kadının yaşadığı genel bir süreç olsa da, her kadın, kendi özel sürecini yaşar. Bu yüzden internetten ya da kitaplardan genel bilgiler edinmeli ama mutlaka doktorunla konuşarak bu bilgilerin sana uygunluğunu teyit etmelisin.

15 Haftalık Gebelikte Egzersiz
On beşinci haftanın da dahil olduğu 2.trimesterda yani ilk 3 aylık dönemden sonra uzun süreler yerde sırt üstü yatmanı gerektirecek yer egzersizlerinden kaçınmalısın. Haftalar ilerledikçe bebeğin ağırlığı kan dolaşımı ile ilgili sorunlar yaratabilir.

Uzun süre hiç hareket etmeden ayakta kalmak da dolaşım sistemini zorlayabilir. Yüzmek, yürümek, pilates ve yoga hamilelik dönemiyle uyumlu egzersiz tipleridir. Hamile pilatesi ve hamile yogası dersleri olan stüdyolar ve spor salonlarını araştırabilirsin. Ya da özel ders veren ve hamilelerle çalışmak konusunda tecrübeli isimlere yönelebilirsin. Evine veya işine yakın bir yer olursa senin için daha kolay olacaktır.

Saygıda Kusur Etmem Saygı Bana Kusur Sana Aittir.
13.04.2017 20:23
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  14 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 149 13.04.2017 20:00
Son Yorum: AyaZ
  13 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 1 200 13.04.2017 19:54
Son Yorum: AyaZ
  12 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 159 13.04.2017 19:46
Son Yorum: AyaZ
  11 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 159 13.04.2017 19:45
Son Yorum: AyaZ
  Hamileliğin 10. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? AyaZ 0 166 13.04.2017 19:44
Son Yorum: AyaZ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Papatyam.Net Forum Dünyası | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi