Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
13 Haftalık Gebelik Gelişimi
Yazar Konu
Site KurucusuAyaZ

Avatar

******
Admin Grubu
Bilgiler

Rütbe : Admin Grubu
Durum:
Çevrimdışı
Konu:
Mesaj Sayısı : 141
Rep:
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
13 Haftalık Gebelik Gelişimi
Artık O Bir Şeftali: 13 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur?
Sen birinci trimesterdeki yolculuğunu tamamlarken, bebeğin de manav reyonundaki yolculuğunda artık bir şeftali mertebesine ulaştı. Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 6.5 ila 7.8 cm, kilosu ise 13 ila 20 gram aralığında.

Fetal büyüme bu haftadan itibaren 24.haftaya kadar hız kazanacak. İlginç bir değişim ise bebeğin vücudunun geri kalanıyla karşılaştırıldığında baş bölgesindeki büyümenin yavaşlaması. Bakalım anne karnında 13 haftalık bebek ne durumda:

Şimdiye kadar göbek bağının içinde gelişmekte olan bağırsaklar bebeğin karnında kalıcı yerlerini almak üzere harekete geçiyorlar.
Bu hafta bebeğinin ses telleri gelişiyor. Böylece evin içinde sesi daha çok yankılanacak. Buna hazır mısın?
Yüzü artık daha çok insan görünümünde… Başın yan tarafında oluşmaya başlayan gözler artık birbirine daha çok yaklaşır. Kulaklar da başın yan tarafında normal pozisyonlarını alır.
13 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu? diye merak ediyorsun biliyoruz. Evet, eğer çok utangaç değilse yani uygun pozisyonda duruyorsa dış üreme organları muayene yapıldığında cinsiyet ayrımı yapılacak kadar gelişmiştir.
Eğer bebeğinin içinde ay ay nasıl gelişip büyüyeceğini merak ediyorsan Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?
Hamilelikte 13.haftada rahmin biraz daha büyüyecek. 12.ve13.haftalarda rahim leğen kemiğini doldurur ve karnın ileriye doğru büyümeye başlar. Yani 13 haftalık hamile karnı yumuşak, düzgün bir top gibidir.

Şimdiye kadar biraz kilo almış olmalısın. Eğer sabah bulantısı hala sorun oluyorsa ve yemek yemekte zorluk çekiyorsan çok kilo almamış da olabilirsin.

Artık bel ölçün değişiyor, kıyafetlerin dar gelmeye başlıyor. Daha bol, rahat kıyafetler giyme ihtiyacın artıyor. Bunların yanı sıra 13. hafta hamilelik belirtileri arasına çatlakları, şişkinlik ve gaz şikayetlerini, memelerdeki değişimleri de katabiliriz.

13.Hafta Gebelik Şikayetleri: Çatlaklar, Şişkinlik ve Memelerdeki Değişimler!
Hamilelikte Gerilme İzleri ve Çatlaklar: Eyvah Bikini Giyemeyecek Miyim?

Çatlaklar hamilelikte sık sık ve çeşitli düzeylerde görülür. Karında, göğüslerde, kalçalarda, baldırlarda oluşur. Bundan sakınmak için istikrarlı bir biçimde kilo almak mantıklı bir yoldur. Çünkü kilodaki ani ve fazla artışlar çatlakların daha belirgin çıkmasına sebep olur.

Bu izleri tedavi etmek için hamilelik döneminde hidrokortizon veya topicort gibi steroid kremler kullanırsan bu kremler karından bebeğe ulaşabilir. Bu tür bir krem kullanmadan önce doktorunla mutlaka konuşmalısın.

Hamilelik döneminde gerilme ve çatlak izlerini önlemek için yapılabilecekler:

Bol su içmek,
Antioksidan oranı yüksek sağlıklı gıdalar yemek,
Yeterli miktarda protein, az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini korumak,
Güneşten uzak durmak,
Egzersiz yapmak,
Yavaş yavaş ve istikrarlı şekilde kilo almak,
Doktor tavsiyesi ile cildin elastik lif kalitesini geliştiren kremler kullanmak.
Hamilelikte çatlak sorununa dair daha ayrıntılı bilgi için, Gebelik Çatlaklarını Önlemek Ya Da Azaltmak Nasıl Mümkün Olur? başlıklı yazıyı okuyabilirsin.

Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz: Küçük Tüp Kıvamında Anneler Kulübüne Hoş Geldin!

Kendini şişkin, gaz dolu ve patlamaya hazırmış gibi hissediyorsan küçük tüp kıvamında anne adayları kulübüne hoş geldin! Çünkü bağırsak hareketlerindeki düzensizlik hali hamilelik boyunca düzenli olarak yaşayacağın bir şikayet.

Evet, küçük tüp gibiyim ama bir sor neden dediğini duyar gibiyim. Bunun geçerli sebepleri var. Hamilelik döneminde yaşanan kabızlık, şişkinlik ve gaz problemlerinin en yaygın sebeplerinden biri...

Hamileyken vücudunda dolaşan progesteron düzeyi, kalın bağırsaktaki düz kasların gevşemesine neden olarak bağırsakları tembelleştirir. Yediklerinin sindirim sisteminde daha uzun kalmasına sebep olur. Şişkinlik ve gaza sebep olan kabızlığın sebebi işte budur. Bütün bu sorunlar birbirleri ile ilişkilidir. Bu sorunlarla baş etmek için birkaç minik ipucu:

Bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına dikkat et,
Az az ye, tıkınma, öğünlerini 6’ya böl,
Yavaş ye, acele etmek hava yutmana sebep olur,
Sakin ol, gerginlik ve kaygı seni gaz deposuna çevirebilir,
Gaz yapan yiyeceklerden uzak dur: Soğan, kızartma, karnabahar, lahana, fasulye, gazlı içecekler…
Limonlu ılık su içerek rahatla,
Doğru nefes al!
Hamilelikte Memelerdeki Değişimler: Böyle Daha mı Seksiyim?

Göğüsler hamilelik sırasında birçok değişime uğrar. Hamileliğin ilk haftalarında genel belirtilerden biri göğüslerin hassaslaşması ve ağrımasıdır. 8.haftadan sonra göğüsler daha da büyüyebilir. Göğüslerin içindeki bezler ve kanallar büyüdükçe topak topak olabilirler. Göğüsler değişirken cildin hemen altındaki damarların belirginleştiğini fark edebilirsin.

Hamilelikten önce ortalama meme dokusu ağırlığı 200 gramdır. Hamileyken memelerin ağırlığı ve büyüklüğü artar. Hamileliğin sonlarına doğru her bir göğüs 400-800 gram ağırlığında olabilir. Emzirme döneminde ise her bir göğüsün ağırlığı 800 gram veya daha fazladır.

Keyfini Yerine Getirecek Neler Yapabilirsin?

Çatlakların oluşumundan, şişkinlikten, gazdan bahsettik. Hayat pek de keyifli görünmüyor sanki. Ancak, yeniden hatırlatalım, ilk zamanlar daha zor, keyfin kaçmasın!

Keyfinin kaçmasından öte, keyfini yerine getirmeye ne dersin? Bunun için bedenine ve ruhsal sağlığına iyi gelecek şeylere yönelerek, hamilelik sürecini daha güzel geçirebilirsin. Hamilelik yogası ve pilatesi ya da masaj desteği aklımıza ilk gelenler!

Neler yapabilirim diyorsan, Anne Hizmetleri sayfamızı ziyaret etmeni öneririz.

İlk Trimesterda Kilo Alımı: 13 Haftalık Hamile Kaç Kilo Almalı?
13 haftalık hamile isen, ilk trimesteri tamamlamak üzeresindir. İlk trimesterde bebeğin henüz bir haşhaş tohumu kadardır. Yani iki can beslerken fazladan beslenmene hiç gerek yoktur. Bu da çok az kilo alımı demektir. Doktorunla iletişim halinde kalarak 1.trimesterda 2 kilo almayı hedeflemek uygun olabilir ama kadınların çoğu bu trimesterda bulantı şikayetlerinden dolayı kilo almaz.

Bazıları da mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerin nişastalı ve çok kalorili olması sebebiyle daha fazla kilo alırlar. Bunun da bir sakıncası yoktur. Bu arada bulantı sorunları yaşıyorsan Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi'ne göz atabilirsin.

Baştan biraz ağır gidenler için sonraki 6 ayda arayı kapatmak pek zor değildir. Çünkü ilk dönemden sonra yiyecekler yeniden iştah açıcı olmaya ve güzel kokmaya başlar. Baştan hızlı başlayanlar için ise 2.ve 3.trimesterlarda kontrollü gitmek toplam kilo hedefini tutturmalarını sağlayacaktır.

Hamilelik süresince toplam ne kadar kilo alman gerektiği ise hamilelik öncesindeki vücut kitle endeksine (VKE) ya da kilona bağlıdır.

Peki, vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? Kilonu, boyunun metre cinsinden karesine bölerek elde edebilirsin. Örneğin 55 kilosun ve boyun 1.60 metre. 55/1.60x1.60 işlemi ile hesaplayabilirsin. Aşağıdaki değerlere göre kendi hedefini doktorunla belirleyebilirsin.

Ortalama: VKE 18.5-26 arası: 11-16 kilo
Aşırı kilolu: VKE 26-29 arası: 7-11 kilo
Zayıf: VKE 18.5’tan az: 13-18 kilo

Saygıda Kusur Etmem Saygı Bana Kusur Sana Aittir.
13.04.2017 19:53
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Site KurucusuAyaZ

Avatar

******
Admin Grubu
Bilgiler

Rütbe : Admin Grubu
Durum:
Çevrimdışı
Konu:
Mesaj Sayısı : 141
Rep:
Rep Puanı: 0
Yorum: #2
RE: 13 Haftalık Gebelik Gelişimi
13 Haftalık Gebelikte Beslenme Düzeni
Hemen en çok sorulan sorumuzun cevabı ile başlayalım: 13 haftalık hamile nasıl beslenmeli? Kesinlikle kafeinsiz!

Kafeini azaltın veya tamamen gündelik besin listenizden çıkartın. Uzmanların çoğu günde 2 minik fincan kahve veya eşdeğerinin tüketilebileceği konusunda hemfikir. Bu miktar yaklaşık olarak günde 100-150 mg kafeine denk gelir. Eğer sınırlandırabiliyorsan ne ala, ucunu kaçırmaktan endişe ediyorsan tamamen uzak kalmak en sağlıklısı. Yüksek oranda kafein alımı, bebeklerde azalan doğum kilosu ve başın normalden daha küçük olması ile ilişkilendirilir.

Kafein plasentadan geçerek bebeğe ulaşır. Hem senin hem de bebeğin kalsiyum mekanizmasını etkileyebilir. Kafein tüketimi yenidoğan bebekte solunum problemleri olasılığını arttırır. Anne sütüne de karışır ve emzirilen bebekte uykusuzluk ve sinirlilik yapar. Bebekler kafeini yetişkinlerden daha yavaş özümser ve biriktirir.

Kafein sanıldığı gibi sadece kahvede olmaz. Yani hamilelikte kahve tüketimini keserek kafeinden kaçamazsın. Bu yüzden reçetesiz satılan ilaçların etiketlerini mutlaka okumalısın.

Aşağıdaki liste çeşitli kaynaklardaki kafein miktarlarını belirtir:

Kahve, 150 gr – 60 mg ila 140 mg veya daha fazla
Çay, 150 gr – 30 ila 65 mg
Çikolata, 30 gr – 25 mg
Alkolsüz içecekler, 360 gr – 35 ila 55 mg
Ağrı kesici tabletler, standart doz – 40 mg
Alerji ve grip ilaçları, standart doz – 25 mg**

Saygıda Kusur Etmem Saygı Bana Kusur Sana Aittir.
13.04.2017 19:54
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  15.Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi AyaZ 0 178 13.04.2017 20:23
Son Yorum: AyaZ
  14 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 149 13.04.2017 20:00
Son Yorum: AyaZ
  12 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 158 13.04.2017 19:46
Son Yorum: AyaZ
  11 Haftalık Gebelik Gelişimi AyaZ 0 159 13.04.2017 19:45
Son Yorum: AyaZ
  Hamileliğin 10. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır? AyaZ 0 166 13.04.2017 19:44
Son Yorum: AyaZ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Papatyam.Net Forum Dünyası | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi